reklam
reklam

MALİ MÜŞAVİR HAKAN KAYA KİMDİR?

reklam
12 Eylül 2022 47 views 0
reklam

MALİ TATİL UYGULAMASI NEDİR?

Merhaba ben SMMM-Hakan Kaya, 1983 Malatya doğumluyum. 2010 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldum. 2012 yılından bu yana KAYA MALİ MÜŞAVİRLİK-DENETİM olarak kendi ofisimde Serbest Müşavirlik alanında hizmet vermekteyim. Ofisim İstanbul-Büyükçekmece ilçesindedir. İSMMMO-İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında 2019-Mayıs seçimleri sonrası İlçe Temsilci Yardımcılığı, 2022-Mayıs seçimleri sonrasında ise ilave olarak Bağımlı Çalışan Meslek Mensupları ile İletişim Komite Üyeliği görevine başladım. Meslektaşlarımızın sorunları ile ilgilenip çözümler üretmeye devam edeceğiz.

Bağımsız olarak Mali Müşavirlik hizmeti verdiğim sektörler;

Tekstil, Kuaför (Güzellik Merkezi), Toptan-Perakende Gıda, Sahaflık, Branda-Tente İmalatı,  Taşımacılık (Öğrenci-Personel), Nakliyat, Optik, Ayakkabı İmalat, Site-Toplu Konut Yönetimleri (Mali-Hukuki Denetim) vb. alanlardır. 

KAYA MALİ MÜŞAVİRLİK-DENETİM olarak ilerideki süreçte KGK-Bağımsız Denetçilik, Yeminli Mali Müşavirlik alanlarında ilerlemek istiyorum.

Meslek Mensupları olarak bizler ve Serbest Muhasebeci veya Mali Müşavirler ile benzeri işlerde çalışanlar için kolaylık getiren “Mali Tatil” uygulaması, bu yıl 1 Temmuz 2022 Cuma günü başlayıp 20 Temmuz 2022 Çarşamba günü sona ermiştir.

Mali tatil uygulamasının kapsamadığı bazı yükümlülükler bulunur; 

Niteliği gereği iş kazası ve meslek hastalıkları mali tatil uygulaması kapsamı dışındadır. İş kazası ve meslek hastalıklarının bildirim süresi mali tatile denk gelse dahi verilme süresi en geç 3 iş günüdür.

İstirahat raporlarının her ayın en geç 23’üne kadar SGK’ya bildirilmesi gerekir. Bu tarihte herhangi bir erteleme söz konusu değildir. Çalışma günü ya da hafta tatiline bakılmaksızın ayın 23’üne kadar istirahat raporlarının SGK E-Vizite ekranlarında onaylanması gerekir.
 

Mali meslek mensupları ile bordro çalışanları için periyodik kamu yükümlülükleri nedeniyle yasal süreler gözetilerek çalışma organize edilir. Bu alanda çalışanlar için, “5604 Sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre dinlenme ihtiyacının giderilmesi amacıyla mali tatil uygulaması yapılırken, kamu yükümlülükleri bu kanun kapsamında ertelenir.” denilmektedir. Fakat Meslek Mensupları olarak bizler için kağıt üstünde kalan bir uygulamadır.

Ülkemizde Mali Müşavir olarak bizler Ekonominin kaynağını tutan, denetimini gece-gündüz demeden yapan sistemin düzgün işlemesi için özveriyle çalışan, Vergiyi Tahakkuk ettiren Meslek Grubu olarak 120.000 kişilik dev bir topluluğuz. Gerçek ve uygulanabilir Mali Tatil yapmayı beklemekteyiz.

Mali tatile denk gelmemesi sebebiyle, Haziran-2022 dönemine ilişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilme tarihinin son günü 26 Temmuz 2022 Salı günüdür. Fakat GİB (Gelir İdaresi Başkanlığının) sistemlerinin çalışmaması nedeniyle 29 Temmuz 2022 Cuma günü akşamına uzatılmıştı. Fakat bu süre uzatımı eski dönemlerde olduğu gibi sadece geçici bir çözüm olmuştur. Her ay yaşadığımız Beyanları yetiştirme stresini önümüzdeki dönemlerde yaşamak istemiyoruz.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam