reklam
reklam

Cumhuriyet aşkı kalplere sığmadı

Cumhuriyet’in 99. yıldönümü Türkiye’nin dört bir yanında ve Amerika’dan Afrika’ya dış temsilciliklerde coşkulu etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet …

reklam
30 Ekim 2022 29 views 0
reklam

Cumhuriyet’in 99. yıldönümü Türkiye’nin dört bir yanında ve Amerika’dan Afrika’ya dış temsilciliklerde coşkulu etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet çoşkusuna yurt genelinde 7’den 70’e tüm vatandaşlar ellerinde bayraklarla katıldı.

Atatürk göklerde Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonları sepetlerine Türk bayrağı ve Atatürk posterleri asarak havalandı. Turistler de, cumhuriyet coşkusuna ortak oldu.

*Bursa’daki törende Büyükşehir Belediye Bandosu mini konser verdi. Öğrenciler şiir okurken, folklor ekipleri gösteri yaptı. Kılıç kalkan oyunu ve zeybek gösterisi vatandaşlardan tam not aldı.

*Osmangazi ilçesinde bulunan Fatih Ortaokulu’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinde 300 öğrenci Cumhuriyet yazısını yazdı.

*Kocaeli’de minik yüzücüler kıyasıya mücadele etti. 320 sporcunun katıldığı yüzme yarışında tüm çocuklar madalya ile ödüllendirildi. Kocaeli D-100 karayoluna Türk bayrağının düştüğünü gören bir vatandaş, trafiği durdurarak yerden aldı. Vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan o görüntüler takdir topladı.

Bayrak Dede – Trabzon’da törenlere elinde dev Türk bayrağı ile katılan ‘Bayrak dede’ olarak tanınan İsmet Kaya (85), protokol ve vatandaşlardan alkış aldı. Kemençenin yanı sıra davul ve zurna eşliğinde horon gösterileri de beğeniyle izlendi.

*Edirne’de düzenlenen tören, yoğun katılımla gerçekleştirildi. Askeri birliklerin geçişi ise büyük alkış topladı.

*Tekirdağ’da jandarma komandoların silahlı hareket gösterileri ve motosikletli polis ekiplerinin akrobatik hareketleri nefes kesti.

*Eskişehir’de de yüzlerce vatandaş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı, düzenlenen törende korteje katılarak bayraklarla kutladı.

İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu’nda öğrencileriı dans gösterileri ilgiyle izlendi.

*Sakarya’daki törende gaziler, öğrenciler, sporcular, jandarma, polis, AFAD, itfaiye, 112 ekiplerinden oluşan kortej büyük ilgi gördü.

*Samsun’da sağlık çalışanları ve öğrenciler hastanede düzenlenen etkinlikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşadı.

*Kastamonu’nun Cide ilçesinde 700 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen bayrak şovu büyük beğeni topladı.

*Giresun’da etkinlikler halk oyunları gösterisi, jimnastik gösterisi, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tören geçişi ile sona erdi.

99 ay yıldızlı bayrakla kortej Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 200 metre uzunluğunda 99 ay yıldızın yer aldığı Türk bayraklı kortej yürüyüşü ile kutlandı. Bayrağı 300 öğrenci bando eşliğinde taşıdı.

Madencilere alkış

*Zonguldak’ta Madenci Anıtı önünde tören yapıldı. Törene, okullar ve kurumlardan gelenlerin yanı sıra AFAD personeli de koruyucu giysileriyle katıldı. Maden işçileri, törende iş kıyafetleriyle yürüdü. Protokolü selamladıktan sonra bölge halkının izlediği alandan geçen maden işçilerini, vatandaşlar alkışlarla destekledi. Liman içindeki tekne gösterileri de vatandaşların büyük ilgisini gördü.

*Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen programda öğrencilerin halk oyunları ile bayrak gösterisi büyük beğeni topladı.

*Kayseri’de düzenlenen etkinliklerde, küçük çocuklar geçit töreni kortejini ellerinde bayraklarla asker selamı ile karşıladı.

*Antalya’da Cumhuriyet Caddesi’nde tören gerçekleştirildi. Halk oyunları ekibi ve sporcular gösteriler yaptı. Şiirlerindeki okunduğu törende genci yaşlısı herkes ellerinden Türk bayraklarını sallayarak coşkuya ortak oldu. Etkinlik, okul, dernek, üniversite, çeşitli kulüp, jandarma ve polis ekiplerinin geçişiyle sona erdi. Vatandaşlar geçit törenine alkışlarla destek verirken, turistlerin de etkinliği izlediği görüldü.

*Muğla’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı Muğla Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Folklor gösterileri, sporcuların gösterileri ile Zıpkınlar Komando Taburu’nun gösterileri büyük alkış aldı.

*Tunceli’de ortaokul öğrencileri arasında 400 metre cumhuriyet koşusunun yer aldığı kutlamalarda jandarma komando timleri de gösteri gerçekleştirdi.

*Elazığ’da İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Özel Harekat timlerinin gösterisi nefes kesti.

*Erzurum, Atatürk Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı haftasında festival düzenledi. Üniversite yerleşkesindeki tırmanma duvarında düzenlenen etkinliğe, öğrencilerin yanı sıra aileler de eşlik etti. Duvara tırmananlar daha sonra havuzda rafting ve kano yaptı.

*Diyarbakır’da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Törene Vali Ali İhsan Su, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, siyasi parti, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Dış temsilciliklerde Türkiye coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’nin dıştemsilciliklerinde de düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 99. Yıldönümü kutlamaları sebebiyle yurtdışında faaliyet gösteren Türkiye’nin diplomatik misyonluklarından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajları yayınlandı.

Birleşik Krallık’taki Londra Büyükelçiliği Yaşasın Cumhuriyet ifadeleriyle 29 Ekim’i kutlarken ABD’nin başkenti Washingtondaki Türkiye Büyükelçiliği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun! 99. yaşını kutladığımız Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz ifadelerini kullandı. Türkiyenin Kiev Büyükelçiliği, “Cumhuriyet Bayramı mesajında Büyük Türk milletinin en büyük kazanımı olan Cumhuriyetimizin ilanının 99. Yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!” açıklaması yaptı.

Köln’de kutlama

Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği mesajında “Cumhuriyetimizin ilanının 99. yıldönümünde Cumhuriyet Bayramımız tüm vatandaşlarımıza kutlu olsun. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkü sonsuz saygı ve minnetle yad ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Pekin Büyükelçiliği, “Türkçe 29 Ekim mesajının yanı sıra Çince de paylaştığı mesajında Türkiye Cumhuriyeti’nin 99. yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Cumhuriyetimizin 99. Yılı Kutlu Olsun” dedi.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu rezidansında çeşitli ülkelerin başkonsolosları, milletvekilleri ve yerel yöneticiler, STK temsilcileri Köln ve çevresinde yaşayan tanınmış simalar, yurt dışında okuyan Türk öğrencilerin de katılımıyla resepsiyon düzenlendi. Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, 99 yıl önce Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürüttüğü bağımsızlık mücadelesini anlattı. Engelsiz Yaşam Derneği Aachen şubesi de 20 kişilik korosuyla Cumhuriyetin 99. yılı onuruna konser verdi.

Zelenskiy’den, Türkçe mesaj

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabından Türkçe kutlama mesajı paylaştı. Zelenskiy “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesinin 99. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutluyorum. Dost Türk halkına barış, esenlikler ve refah diliyorum” dedi.

Azerbaycan’da da kutlandı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Türk Şehitliği’nde düzenlenen törende 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlandı. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı törende “Cumhuriyetimizin ilanının 99. yıl dönümünü muzaffer Azerbaycan topraklarında ve sizlerin manevi huzurunuzda, heyecan ve gurur içinde kutlamaktayız. Türkiye ve Azerbaycan tarihin çetin dönemeçlerinden geçerken, aziz hatıralarınızın ışığında zaferlerini çoğaltarak ilerliyor” ifadelerini kullandı.

ABD ve NATO’dan mesaj

Hollanda’nın Brunssum kentinde bulunan NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığının Twitter hesabı üzerinden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı paylaşıldı. Türk askerlerinin görüntülerine yer verilen paylaşımda “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun Türkiye” ifadeleri kullanıldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da tebrik mesajında, “Türkiye halkını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıl dönümü dolayısıyla ABD adına kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’dan kutlama

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Twitter hesabı üzerinden Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik etti. Paylaşımda, “Türkiye halkını ve hükümetini, Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle kutluyoruz” ifadeleri kullanıldı. Paylaşımda ayrıca Türk bayrağı görseline de yer verildi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam