reklam
reklam

Tunceli’de son yaylacılar da köylerine döndü

Tunceli’de ilkbahar mevsimiyle birlikte sürülerini Pülümür, Ovacık ve Nazımiye ilçelerinin yüksek kesimlerine götüren yaylacılar, eylül sonu …

reklam
30 Ekim 2022 32 views 0
reklam

Tunceli’de ilkbahar mevsimiyle birlikte sürülerini Pülümür, Ovacık ve Nazımiye ilçelerinin yüksek kesimlerine götüren yaylacılar, eylül sonu ekim başı dönüş yolculuğuna geçiyor. Çoğu sürü sahibi köyüne dönerken son yaylacılar ise yollara düştü. Yaylacıların bir bölümü sürülerini araçlarla kışı geçirecekleri yerlere naklederken, bir bölümü ise sürüleri yürüterek köylerine götürüyor.

Günler süren yolculuk esnasına belli noktalarda mola veriliyor. Çobanların yanı sıra çok sayıda çoban köpeği de bu zorlu yolculukta sürüyü yaban hayvanlarından korumak için çaba sarf ediyor. Bazen anayolları kullanan yaylacılar bazen ise ormanın içerisinde ilerliyor. Yaylacıların zorlu yolcuğu ise adeta belgeselleri aratmıyor.

“15 GÜNDE MEMLEKETE VARIYORUZ”

1 haftadır yolda olduklarını dile getiren sürü sahibi Tayfun Çelik, “Pülümür yaylasından indik. 1 hafta daha yolumuz var. Buradan memlekete gidiyoruz. Zor, gece gündüz gidiyoruz. Bazen dinleniyoruz. Bazen müsait yerlerde otlatıp yine devam ediyoruz. 15 günde memleket varıyoruz. Son yaylacılardan biri biziz. Belki bizden sonra 2-3 sürü vardır. Yayla sezonu artık bitti. 2 kişiyiz ve 600 civarı koyun var” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam