reklam
reklam

2 asırlık Beyoğlu simgesi yok oldu

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Mal sahibi Karagözyan Vakfı’nın kira kontratını yenilememesi nedeniyle 31 Aralık 2021’de kapatacağını duyuran pastane …

reklam
31 Ekim 2022 27 views 0
reklam

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – Mal sahibi Karagözyan Vakfı’nın kira kontratını yenilememesi nedeniyle 31 Aralık 2021’de kapatacağını duyuran pastane, İstanbulluların ilgisi ve süren davalar nedeniyle bir süre daha kalmaya karar vermişti. Ancak Karagözyan Vakfı’nın açtığı tahliye davasını kaybeden tarihi pastane dün kapandı. Pastane, kapatılma ilanını cama asarak duyurdu. 

10 bin dolar kira

Lebon’un kurucu ortaklarından Abdurrahman Cengiz tarihi pastanenin kapanmasından dolayı çok üzgün olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aylardır Lebon’un kapatılması gündemdeydi ve biz kapanmaması için elimizden geleni yaptık ancak bunu yaparken de yalnızdık. 212 yıllık tarihi bir yer kapatıldı ve hiçbir yetkiliden ses çıkmadı. Dünyanın her yerinde tarihi mekanlara sahip çıkılıyor ancak Türkiye’de 212 yıllık bir tarih yok oldu, kimse sesini çıkmadı. 37 yıl boyunca bu devlete vergisini vermiş biri olarak kırgınım. Bu tarihi pastaneyi dünyaya duyurduk. Dünya biliyordu ama bugün gelinen nokta bu. Vakıf bizi çıkartmayı kafayı koymuştu en son 10 bin dolar kira istediler. O dükkana 10 bin dolar nasıl verebilirdim ki. İsim hakkı biz de. Biz artık bu yaştan sonra bir şey yapmayız ama isteyene verebiliriz. 12 çalışanımızda da işsiz kaldı.”

‘Geç kalınmış bir çağrı’

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sosyal medyadan çağrı yaparak, “Lebon’un devam etmesi için özel olarak çabaladık. Son kez makul bir kira artışı için mal sahibini uzlaşmaya davet ediyorum, Beyoğlu’nun kimliksizleşmesine kimse araç olmasın” dedi. Polat’ın çağrısına ilişkin de Cengiz “Bu çağrı için çok geç kalındı. Dükkanımızın yanında belediye ait boş yerler vardı ancak kimse bir şey yapmadı” dedi.

 

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam