reklam
reklam

Ehliyette ‘joker’e baskın:101 gözaltı

FERİT ZENGİN İstanbul – İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz aylarda İstanbul’daki ehliyet sınavında kopya amaçlı …

reklam
03 Kasım 2022 29 views 0
reklam

FERİT ZENGİN İstanbul – İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz aylarda İstanbul’daki ehliyet sınavında kopya amaçlı techizatlarla yakalanan bir kaç kişinin bağlantılarının takibiyle başladı. Ekipler 3 aylık incelemede, ticari araç kullanım belgesi olarak bilinen SRC belgesiyle, sürücü ehliyeti sınavlarından geçemeyen kişilere ulaşıp, para karşılığında kendilerine sınavı kazandıracakları teminatını veren bir şebekeyi belirledi.

Şık değişimi 5 bin TL

Sınavda kopya amaçlı teçhizatlarla yakalanan şahısların ifadelerine de yansıyan ve farklı yöntemler uyguladığı belirlenen şebekenin, öncelikli olarak sınavlara katılan bazı sınav görevlileriyle önceden 3 ile 5 bin lira karşılığında anlaşıp, yine para karşılığı sınavı geçirme vaadinde bulundukları şahısların sınav kağıtlarındaki yanlış şıkları sildirip doğru cevapları işaretlettirdiği tespit edilirken, rüşvet karşılığı soruları sınavdan önce ele geçirmeye teşebbüs ettiğini de belirledi.

Kulaklıkla kopya

Sınava girecek aday yerine sınav sorularına hakim olan ve “joker” olarak tabir edilen kişileri, sınav görevlileriyle rüşvet karşılığı anlaşarak sınava soktuğu tespit edilen şebekenin, “joker” sokamadığı sınavlarda ise kulaklık ve elektronik aletlerden oluşan düzenekle adaylara dışarıdan kopya verdiği tespit edildi.
Savcılık kararıyla harekete geçen polis ekipleri dün sabah, İstanbul merkezli 25 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Haklarında gözaltı kararı verilen 138 şüpheliden, aralarında İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nde görevli aktif memurların da olduğu 101 kişi gözaltına alındı.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam