reklam
reklam

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki: Vahim bir hata

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi Afrika’da emperyalist güç olmakla suçlamasına tepki gösterdi …

reklam
11 Kasım 2022 8 views 0
reklam

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Türkiye’yi Afrika’da emperyalist güç olmakla suçlamasına tepki gösterdi.

Çelik’in açıklamaları şöyle:

Macron’un Fransız dış politikasını Türkiye karşıtlığına indirgemesi yanlıştır. Macron, bu tutumu ile NATO’nun karşı karşıya olduğu meydan okumalar karşısında üretilmesi gereken işbirliği kapasitesine zarar vermektedir.

Fransız şirketlerinin Fransa kurumlarıyla bağlantılı olarak Suriye’de hem DEAŞ’a hem PKK’ya destek verdiği ortaya çıktı. Bu nedenle Sn Macron’un Türk milletinden özür dilemesi gerekirken üstüne çıkıp Türkiye’yi “emperyalist güç” olmakla suçlaması vahim bir hatadır.

Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Afrika’da eşitlik ve ortaklık temelinde bir vizyon ile kalıcı ve derinlikli ilişkiler geliştirmektedir. Macron ise Afrika’yı tapulu mülkü gören sömürgeci bir zihniyetin izlerini taşıdığı için bu durumdan rahatsız olmaktadır.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Türkiye’yi Afrika’da emperyalist güç olarak suçlamasını kınıyoruz. Fransa’nın Afrika’daki sömürgeci geçmişinin Afrikalılara ne acı bedeller ödettiği ve bunun halen devam ettiği tüm dünyanın malumudur.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam