reklam
reklam

‘Ev içi şiddete karşı bize katılın’ çağrısı

Çiğdem Yılmaz – Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği, TÜSİAD iş birliği ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim …

reklam
12 Kasım 2022 16 views 0
reklam

Çiğdem Yılmaz – Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Sabancı Vakfı’nın desteği, TÜSİAD iş birliği ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun uygulayıcı ortaklığında yürütülen “İş Dünyası Ev İçi Şiddete Karşı” (BADV) projesi 10. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Proje kapsamında bu yıl “Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı” hayata geçirildi. Ağın lansmanı, dün Sabancı Center’da yapıldı. Lansmana, kamu, özel sektör, sivil toplum, akademi dünyasından isimlerle uluslararası organizasyonların temsilcileri katıldı.

‘Farklı sorumluluklar’

Lansmanda konuşan Sabancı Üniversitesi Kurumsallaşma ve Toplumsal Katkı Süreçlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini toplumların gelişiminin önünde önemli bir engel olarak gördüğünü belirterek, “Toplumsal şiddeti besleyen önemli unsurlardan biri olan ev içi şiddete yönelik mücadelenin de, sadece bireyler için değil, aynı zamanda kurumlar ve tüm yönetimsel yapılar için de farklı sorumluluklar yaratıyor. Bu kapsamda, İş Dünyası Ev İçi Şiddete Karşı Projesi’ne dahil olan ve Şirketler Ağı’na katılarak deneyim paylaşımı için niyet beyanında bulunan tüm kurumlara teşekkür ederim. Henüz ağa dahil olmamış şirket ve kurumları da ev içi şiddetin önlenmesi ve bu konudaki yaraların sarılması için çalışmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Projenin destekçilerinden Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da şunları söyledi: “Kadınların eğitimde, istihdamda ve toplumsal hayata katılımda olduğu gibi her alanda haklarına erişebilmeleri için farklı sektörlerde iş birliklerine imza atıyoruz. Kadına yönelik ev içi şiddete karşı bir çalışma kültürünün benimsenmesi amacıyla çıktığımız yolda, bugün bir araya gelme sebebimizi oluşturan, ‘Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı’nın tüm iş dünyasında etki yaratacak çok değerli bir inisiyatif olduğuna ve ülkemizde önemli farkındalıklar sağlayacağına inanıyorum. Tüm şirketleri bu kıymetli ağın parçası olmaya davet ediyoruz.”

Proje ortağı TÜSİAD’ın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da, “Toplumsal cinsiyet eşitliği için kurumsal dönüşümü iş yerlerinden başlayarak harekete geçirebildiğimiz sürece somut ve kalıcı çözümlere ulaşılabiliriz. Amasız fakatsız, içinde bulunduğumuz her koşulda ‘şiddete sıfır tolerans’ yaklaşımıyla gerekli uygulamaları ve yaptırımları hayata geçirebilmeliyiz” dedi.

Projenin bir diğer destekçisi BM Nüfus Fonu (UNFPA) adına, UNFPA’in Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü’nü temsilen konuşan Toplumsal Cinsiyet Danışmanı Gabriela Alvarez Minte şöyle konuştu: “Türkiye’de ev içi şiddetle mücadele alanında en başından beri iş dünyası ile yakın iş birliği içinde çalışmaktan mutluyuz. Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı’nın, iş yerlerinde ev içi şiddete karşı destekleyici mekanizmalar inşa edilmesi noktasında, özel sektörün vizyonunu ve bu konuda aldığı sorumluluğu daha da geliştireceğine inanıyoruz. Sesimizi ve ev içi şiddetle mücadele etme kapasitemizi güçlendirmek için bize katılın.”

Hareketin amacı

Ev İçi Şiddete Karşı Şirketler Ağı ile, iş dünyasının yönetimsel ve örgütsel yeteneklerini kullanarak aile içi şiddete karşı önlem ve destek yolları oluşturmasının yanında, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, iş dünyasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Projeyle, bu alanda mücadele eden şirketlerin birbirleri ile olan etkileşiminin ve deneyim paylaşımının artırılması ve şirketlerdeki iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam