reklam
reklam

6 ayda 600’ü aşkın  DAEŞ’li yakalandı

SEZER ÖNSAL/ANKARA- Terör örgütleri DAEŞ, PKK/PYD ve FETÖ ile mücadelede vites yükselten güvenlik güçleri, radikal terör örgütü DAEŞ’e yönelik …

reklam
17 Kasım 2022 10 views 0
reklam

SEZER ÖNSAL/ANKARA- Terör örgütleri DAEŞ, PKK/PYD ve FETÖ ile mücadelede vites yükselten güvenlik güçleri, radikal terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonlarını da yoğunlaştırdı. Milliyet’in açık kaynaklardan derlediği verilere göre DAEŞ’e karşı 6 ayda gerçekleştirilen 100’ü aşkın operasyonda 600’den fazla DAEŞ’li gözaltına alındı. En çok Ankara ve İstanbul operasyonların adresi oldu.

Mayıs ve kasım ayları arasında terör örgütü DAEŞ’E karşı yapılan operasyonlara ilişkin açık kaynaklardan derlenen verilere göre, mayıs ayında Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan 25 operasyonda, 147 şüpheli yakalandı.

İstanbul ilk sırada

Operasyonların coğrafi dağılımına bakıldığında; Marmara’da İstanbul başı çekerken, onu Kocaeli ve Bursa takip etti. İç Anadolu’da ise terör örgütüne karşı en çok Ankara’da operasyon yapıldı. Kırşehir, Yozgat, Konya, Kayseri’de de çok sayıda operasyon gerçekleştirildi. Akdeniz Bölgesi’nde Mersin, Adana; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Van ve Şırnak’ta güvenlik güçleri terör örgütüne göz açtırmadı. Mayıs ayında İstanbul, Bursa, Şanlıurfa ve Mersin’de DAEŞ’e karşı yapılan operasyonlarla, örgütün “canlı bomba” eylem girişiminin önüne geçildi.

Haziran ayında ise terör örgütüne yönelik, güvenlik birimlerince 20 operasyon yapıldı. Operasyonlarda 120 şüpheli gözaltına alındı. Haziran ayında DAEŞ’e karşı yapılmış en önemli operasyon Ankara’da gerçekleşti. Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan yabancı uyruklu iki terörist Ankara’da yakalandı.

Temmuz ayında da 11 operasyonda 81 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlardan en önemlisi Suriye uyruklu İ.İ.’nin Kilis’te yakalanmasıydı. İki askeri şehit eden İ.İ. 6 Temmuz’da düzenlenen operasyon ile yakalandı. Ağustos ayında DAEŞ ile iltisaklı 81 şüpheli yakalandı. 

Eylülde yapılan 10 operasyonda da 49 şüpheli yakalandı. Bu operasyonlardan birinde DAEŞ’in sözde üst düzey yöneticileri arasında yer alan “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin Türkiye’de yakalandığı duyuruldu.

DAEŞ’in sözde sorumluları kıskıvrak

Ekim ayında yine Türkiye’nin dört bir yanında DAEŞ operasyonları gerçekleştirildi. 19 operasyonda 123 terörist gözaltına alındı. Operasyonlarda örgütte; “kadı”, “komutan”, “fetva sorumlusu”, “iletişim sorumlusu” gibi sözde görev yürüten teröristler yakalandı. Kasım ayında ise şu ana kadar örgüte karşı düzenlenen 10 operasyonda 40 şüpheli gözaltına alındı. Kasım operasyonlarında örgütün sözde istihbaratçısı yakalanırken, “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai hakkındaki soruşturma da tamamlandı. Savcılıkça hazırlanan iddianamede, Al Sumaidai hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi. İddianamede Al Sumaidai’nin eşi Makaram Taha Ali ile örgütün silah sorumlusu olduğu iddia edilen Azzam Ali Hussein Al-Neama hakkında da dava açıldı. Öte yandan İstanbul’da DAEŞ’e yönelik operasyonda eylem arayışında oldukları belirtilen yabancı uyruklu 2 şüpheli 2 Kasım’da yakalandı. Libya uyruklu Mohamed M.A.A. tutuklanırken, Suriyeli Zaher S. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam