reklam
reklam

İstiklal’de teröre karşı birlik mesajı

İstiklal Caddesinde meydana gelen terör saldırısına tepki olarak “İstiklal Bizim” Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü düzenlenledi. Törende konuşan …

reklam
22 Kasım 2022 9 views 0
reklam

İstiklal Caddesinde meydana gelen terör saldırısına tepki olarak “İstiklal Bizim” Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü düzenlenledi.

Törende konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Acımızı paylaşan bütün dini cemaatlerin liderlerine teşekkür ediyoruz. Birlikte olduğumuzu, hiç kimsenin birliğimizi bozamayacağını tüm dünyaya haykırıyoruz. Dileriz bu son olur. Dünyanın hiçbir yerinde terör eylemlerine şahit olmayız. İstiklal Caddesi’ndeyiz. Bu caddemizi ismi istiklal mücadelemizin ismini yaşıyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FECİ BİR OLAY”

Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva “Çok feci bu olay bizi üzdü. Tanrı’ya duam bir daha böyle bir olayın olmaması. Hiçbir çocuk yetim kalmasın.” şeklinde konuştu.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Türkiye Ermeni Patriği Snork Donikyan da, “Patlamayı şiddetle kınıyoruz. Şahsım ve toplumum adına dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyorum. Yaralıların bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz.” dedi.

Törene Beyoğlu İlçe Müftüsü Mehmet İzci, Türkiye Ermeni Patrikhanesi’nden Şnork Donikyan, Süryanı Kadim Kilisesi’nde Yusuf Çetin de katıldı.

TÜRKİYE ERMENİLERİ PATRİĞİ MAŞALYAN DA KARANFİL BIRAKTI

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Beyoğlu’ndaki Terör saldırısında hayatını kaybedenler anısına kurulan platforma karanfil bıraktı.

İSTİKLAL CADDESİ BAYRAKLARLA DONATILDI

Terör saldırısı sonrası İstiklal Caddesi 1200 adet Türk bayrağıyla donatıldı. Patlananın olduğu alan ise çevrilerek karanfiller bırakıldı. Caddedeki son durum bugün havadan görüntülendi.

ALEVİ DERNEKLERİ İSTİKLAL’DE

Alevi dernekleri üyeleri İstiklal Caddesi’nde terör saldırısının bulunduğu noktaya gelerek karanfil bıraktı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde vefat edenler anılmaya devam ediyor. Bugün saat 10.00’da ise Alevi dernekleri üyeleri patlamanın olduğu noktaya gelerek vefat edenler için karanfil bıraktı. Karanfil bırakılmasının ardından dua edildi.

Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat “Türkiye’de olan bütün katliamları herkesin kınaması lazım. Bizler Alevi örgütleri olarak özellikle itikat inancımızda bir insanı katleden hangi inançtan olsa cemevlerimize almayız. Biz bu şiddeti kınıyoruz. Bugün onları saygıyla yad ediyoruz. Türkiye’de bu meselelerin artık konuşmaktan çıkartılıp, yoğun bir boyutta el ele olmamız lazım. Hep beraber terörü lanetlememiz lazım. Gerçekten finansman eden kimse yüzüne bakılmaması lazım” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise, “Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Toprağa düşen canlarımızı saygıyla hürmetle anıyorum. Türkiye bunlardan çık acı çekti. Bu bir insanlık suçudur” diye konuştu.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam