reklam
reklam

Meteoroloji’den 9 kente sarı ve turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu …

reklam
24 Kasım 2022 7 views 0
reklam

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırşehir, Ordu, Giresun ve Diyarbakır çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana’nın güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğleden sonra Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun güney ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, kuzey kesimlerde mevsim normallerinin biraz üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi; Bugün Doğu Anadolu haricinde diğer bölgelerde sağanak yağış var. Yağış sabah Osmaniye, Adana ile Hatay kıyılarında, öğleden sonra kıyı Ege, Edremit Körfezi ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Akdeniz dışında hafta sonu pazartesiye kadar yağış ara veriyor. Lodos, Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli. Lodos ülkede sıcaklıkları artırmaya devam ediyor. Hafta sonu Türkiye Avrupa’nın en sıcak Ülkesi olacak. İstanbul, Samsun Ordu Trabzon 23-25 C° ye Ankara 20C olacak.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana’nın güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğleden sonra Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın; güneyli yönlerden Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

7 İLE SARI, 2 İLE TURUNCU UYARI

MGM’den yapılan açıklamada 9 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı. O iller şöyle;

  • Adana – Sarı
  • Aydın – Sarı
  • Balıkesir – Turuncu
  • Hatay – Sarı
  • İstanbul – Sarı
  • İzmir – Turuncu
  • K.Maraş – Sarı
  • Tekirdağ – Sarı
  • Osmaniye – Sarı

?

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam
reklam